Harner Michael

Knihy » Autoři » H » Harner Michael

Michael Harner Michael Harner, Ph.D., (*1929) je americký antropolog a učitel šamanismu, jeden z nejvýznamnějších představitelů šamanismu v západním světě a zakladatel Nadace pro šamanská studia (Foundation for Shamanic Studies).

Vystudoval antropologii na Kalifornské univerzitě v Berkeley (1963), jako profesor antropologie působil na Yaleově, Kolumbijské a Kalifornské univerzitě. Byl také místopředsedou antropologického oddělení Akademie věd v New Yorku.

Přes padesát let se věnoval šamanismu, získal mnoho osobních zkušeností při pobytu u původních etnik v horní Amazonii, Mexiku, v západní části Severní Ameriky, v Arktidě a Laponsku. Od roku 1961 aktivně praktikuje šamanismus a šamanské metody léčení, od 70. let o těchto metodách veřejně přednáší. Významně přispěl k zpřístupění tradic šamanismu lidem v Severní Americe a Evropě. Výrazně také ovlivnil pojetí šamanismu na akademické půdě. Za jeho přínosnou práci mu Kalifornský institut integrálních studií v roce 2003 udělil čestný doktorát.

Se svou ženou Sandrou žije v Marin County v Kalifornii.

Foto: Foundation for Shamanic Studies, licence: CC BY-SA 3.0

Odkaz: http://www.shamanism.org/