Kutílek Miroslav

Knihy » Autoři » K » Kutílek Miroslav

Profesor Ing. Miroslav Kutílek, DrSc. (*1927) je český pedolog a půdní fyzik, mezinárodně uznávaný odborník pro řešení problémů spojených s prouděním vody v půdě.

Vystudoval obor vodního hospodářství na ČVUT v Praze. Přednášel na univerzitách v Bayreuthu, Davisu, Chartúmu a na pražském ČVUT. Významně se podílel na aktivitách mezinárodních vědeckých společností, je čestným členem Mezinárodní pedologické unie a šéfredaktorem žurnálu Soil and Tillage Research vydávaného v nakladatelství Elsevier.

V posledních patnácti letech se věnuje problémům spojeným s globálním oteplováním. Kritizuje činnost Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC). Podle něj je hlavním faktorem vyvolávajícím současné klimatické změny sluneční aktivita. V roce 2010 získal od prezidenta Václava Klause Medaili Za zásluhy o stát v oblasti vědy.

Napsal řadu vědeckých studií, článků, odborných publikací i prózy. Z jeho knih vydaných v angličtině je nejvíce citovaná Půdní hydrologie (Soil Hydrology, 1994), která se stala základním učebním textem na řadě amerických univerzit. V období totality publikoval pod pseudonymem beletrii v samizdatových edicích.

Řadit podle||
Zobrazit všechno | Stránky:
Zobrazit všechno | Stránky: