Griffiths Bede

Knihy » Autoři » G » Griffiths Bede

Benediktinský mnich Bede Griffiths (1906-1993), roz. Alan Richard Griffiths, je zakladatelem Wisdom Christianity, v rámci křesťanství působícího proudu spojujícího mystické učení védánty (ale i taoismu, buddhismu a dalších duchovních nauk) s křesťanstvím. Podle zastánců této myšlenky jsou všechna svatá Písma, na něž se odvolávají různá náboženství, darem Božím lidstvu.

Bede Griffiths Griffiths se narodil ve Walton-on-Thames v Anglii a vystudoval literaturu a filozofii na Magdalen College v Oxfordu. Ke katolické církvi konvertoval jako student v roce 1931. V prosinci 1932 vstoupil do benediktinského kláštera Prinknash Abbey v hrabství Gloucestershire, kde byl v roce 1940 vysvěcen na kněze. Několik let strávil v opatství ve Skotsku. V roce 1955 se přestěhoval do indické vesnice Kengeri u Béngalúru s cílem vybudovat zde klášter. Tento projekt však nebyl úspěšný. Od roku 1968 se účastnil průkopnického pokusu založit v Indii křesťanskou komunitu, která by se přizpůsobila hinduistickému způsobu života a modlitby. Ášram Šántivanam v Tamilnádu byl založen francouzskými benediktinskými mnichy Monchaninem a Le Sauxem v roce 1950. Byl zasvěcen Nejsvětější Trojici, v sanskrtu byl použit termín Satčitánanda podle hinduistického označení Božství sestávajícího z Bytí (Sat), Poznání (Čit) a Blaženosti (Ánanda).

Giffiths je autorem 12 knih hledajících společné prvky v hinduismu a křesťanství. Jako stoupenec integrálního myšlení se snažil sjednotit vědu a mystickou spiritualitu, v tomto spojení viděl základ pro novou vyšší formu teologie.

Řadit podle||
Zobrazit všechno | Stránky:
Zobrazit všechno | Stránky: