Main John

Knihy » Autoři » M » Main John

John Main (1926-1982), rodným jménem Douglas Main, byl irský katolický kněz a benediktinský mnich, který se zásadní měrou přičinil o rozšíření mantrické modlitby v katolické církvi.

Narodil se v Londýně, v mládí začal studovat teologii v Římě, brzy ho však jeho vlastní pochybnosti o povolání ke kněžství přiměly odejít do Dublinu, kde vystudoval práva. Jako státní úředník pracoval několik let v Malajsii. Setkal se tam se svámím Satyanandou. Svámí jej seznámil s meditacemi za využití mantry. Po návratu do Dublinu v roce 1956 vyučoval právo na Trinity College.

V roce 1959 vstoupil do benedektinského kláštera v Londýně. Přijal jméno John. V roce 1963 byl vysvěcen na kněze a působil jako profesor na St Benedict's School. V roce 1970 byl jmenován ředitelem Anselm's Abbey School ve Washingtonu.

V té době se začal zajímat o spisy svatého Jana Kassiána (360-435), jenž výrazně ovlivnil západní mnišství. V jeho dílech nalezl popis tiché modlitby srdce, modlitby jednoho slova, což považoval za zřemou paralelu s tím, co se naučil u svámího Satyanandy.

V roce 1974 se vrátil do Londýna a v rámci domovského kláštera založil první křesťanskou meditační skupinu.

Zemřel v roce 1982, jeho následovníci však pokračovali v zakládání skupin křesťanské meditace po celém světě. V roce 1991 vzniklo Světové společenství pro křesťanskou meditaci (World Community for Christian Meditation, WCCM).

Řadit podle||
Zobrazit všechno | Stránky:
Zobrazit všechno | Stránky: