Odent Michel

Knihy » Autoři » O » Odent Michel

Michel Odent Michel Odent, MD (*1930) je francouzský chirurg, gynekolog a porodník. Je znám svou aktivní podporou přirozených porodů.

Vystudoval medicínu na univerzitě v Paříži. Během vojenské služby viděl rodit africké ženy, které dávají přednost poloze vestoje nebo vsedě, což ho přimělo uvažovat nad změnou dosavadního přístupu lékařů k porodům. V letech 1962 až 1985 pracoval v malé nemocnici v Pithiviers nedaleko Paříže. V roce 1987 založil v Londýně Výzkumné středisko prvotního zdraví (Primal Health Research Centre), jehož cílem je zkoumat souvislost mezi tím, co se děje v průběhu "prvotního období" (od početí do prvních narozenin) a zdravotní stav a chování daného člověka během následujícího života.

Odent klade důraz na vhodné prostředí pro porod (malý civilně zařízený pokoj), chování personálu porodnice, možnost využití bazénu s teplou vodou a co nejmenší aplikaci léků. Ideální polohu by si měla volit rodička sama, vhodný je podřep s oporou další osoby. Novorozence je třeba ihned po porodu umístit na břicho matky, důležitá je stimulace kontaktem kůže na kůži, důležité je i první přisátí dítěte k prsu matky. Pupečník má být oddělen až po té, co se zastaví jeho pulzace. Ultrazvukové vyšetření by nemělo být pokud možno vůbec prováděno, protože negativně působí na vztah matky a plodu. Kardiotokografie v době porodní není podle něj bezpečná, protože zvyšuje riziko komplikací a císařského řezu.

Napsal celkem 12 knih, většinou o porodech a věcech souvisejících, které byly přeloženy do 22 jazyků.

Řadit podle||
Zobrazit všechno | Stránky:
Zobrazit všechno | Stránky: