Bengálské mýty

Bonusy

Cena:0,-
dostupnost: skladem (1 kus)
88 stran, vazba paperback, vydáno 2007
hodnocení:0, (1 min / 5 max), hlasů:0

Kniha je zdarma při objednávce nad 1000,- Kč. Ke každé objednávce nad 1000,- Kč si můžete vybrat jeden bonus zdarma.

Oblast Bengálska leží na soutoku dvou nejmohutnějších asijských řek Gangy a Brahmaputry, tvoří ji stát Západní Bengálsko (součást Indie) a nezávislá Bangladéš. Bengálsko vlastní jako mnoho dalších končin jižní Asie bohaté dědictví ústně předávaných vyprávění, v nichž se odrážejí osobité dějiny, náboženství a geografie této oblasti. Tyto prříběhy tradičně vyprávěli potulní bardové za pomoci malovaných obrázkových svitků.

Příběhy obsažené v této knize většinou vychážejí z hinduistické tradice a vyskytuje se v nich mocná bohyně Durgá, jejíž svátek se slaví každý podzim; mladý bůh Kršna v Bengálsku prosluslý svým erotickým flirtováním; archetypální král Ráma; a lidové bohyně Manasá a Čandí. Autor se také zabývá příběhy o svatých, například Gazi Pírovi, který do oblasti delty přinesl islám. Legenda o něm je částečně vyobrazená v jednom z nejkrásnějších a nejdelších dochovaných vypravěčských svitcích. Všechny příběhy přispěly do pulsující kulturní směsi Bengálska a jsou ilustrovány ukázkami z pozoruhodné sbírky Britského muzea.

Autor T. Richard Blurton je kurátorem Asijského oddělení Britského muzea. Mezi jeho předchozí publikace patří Hindu Art a ve spolupráci s Ralph Isaacsem Visions from the Golden Land: Burma and the Art of Lacquer