Spolu opustíme den

Knihy » Autoři » L » Larsen Anker|Knihy » Kategorie » Beletrie|Knihy » Kategorie » Duchovní cesta|Knihy » Nakladatelství » Avatar

nedostupné
titul je vyprodaný
120 stran, vazba vázaná,
formát: 200x130 mm, vydáno 2011
hodnocení:3.25, (1 min / 5 max), hlasů:8

V souboru povídek se setkáme s typickými motivy světa Ankera Larsena. Nacházíme zde prostředí dánského venkova a obdobně vykreslené postavy a postavičky jako v autorově nejslavnějším díle, v Kameni mudrců. Niels Pasák, Per Bunke, krásná Sine a hlavně Kandidát, jeden z protagonistů Kamene, přinášejí ve svých mnohdy dojemných osudech schopnost obrácení se k Bohu, vzepjetí se k velké vnitřní oběti, vzdání se svých dosud pevných hodnot - pro Boha samého. Jejich duchovní růst je právě tak bolestný jako nezadržitelný - osvobozující se Duch v dramatické sebeoběti prudce stoupá a staví tak vnitřní katedrálu k oslavě Jediného, Velkého Spoluvědomého.

Ukázka

Slunce svítí na velký šedý kámen. Jako když se muž dívá na svou milou a říká, že ona je celou jeho duší, tak miluji věci v tomto světě. Nebo jako když se otec dívá na hry svých synů a na jejich dospívání a cítí, že jeho srdce je v každém jejich kroku - tak miluji věci v tomto světě. Ne, ještě jinak - jako když houba nasákne vodou, která je pak přítomna v každé její části, ano, tak miluji věci v tomto světě.

Slunce svítí na velký šedý kámen a mne to činí šťastným, protože svítím spolu se sluncem a přijímám spolu s kamenem. Ve všem je moje srdce.

Kdo chce, přijď a usedni po mém boku.

* * *

Půjdu se do zahrady podívat na keře a stromy, na trávník, na pěšinku - a také na jasan, na toho dobrého přítele u vrátek. Poděkuji jim, že tu byli - tím přece děkuji Tobě. Požehnám jim za naše společenství, za soužití - tím přece žehnám Tobě. A uslyším jejich poslední šepot v mé duši - a v něm uslyším Tebe. Budu blahořečit všem - a tím Tobě.

Už dlouho jsem nemohl nevidět ve všem, na co jen můj pohled padl, Tebe. A nemohl jsem se vyhnout všemu Tvému blaženství ve všem, čeho se jen myšlenka dotkla. Zanedlouho se oko zavře a myšlenky ustanou. Tvoje blaženství je věčné.

* * *


Pozítří odpadnou mé schopnosti jako listy ze stromu - teď na podzim. Chci nerušeně spočívat ve tvé "holé větě", které Ty i já rozumíme. A zatímco schopnosti budou odpadat, nechám ji - svou holou větu - v Tobě rozplynout.

Toužím jako milenec. Šťastný je život, šťastná je smrt, blaze je v Tvé hlubině.

Jsem rád, že zemřu při západu slunce, protože jestli jsem mezi vším stvořením něco miloval nejvíce, pak to bylo slunce.

Těším se, že spolu opustíme den.

Obsah

Máří Magdaléna ze Skrobely
Cesta Pera Bunkeho do nebe
Moc
Spolu opustíme den