Něco překrásného se končí

Knihy » Autoři » B » Bárta Miroslav|Knihy » Autoři » C » Cílek Václav|Knihy » Kategorie » Člověk a příroda|Knihy » Kategorie » Ekologie|Knihy » Kategorie » Klimatické změny|Knihy » Kategorie » Kolapsy|Knihy » Kategorie » Transformace společnosti|Knihy » Nakladatelství » Dokořán

nedostupné
titul je vyprodaný
256 stran, vazba brožovaná,
formát: 220x156 mm, vydáno 2006
hodnocení:2.44, (1 min / 5 max), hlasů:18

Kolapsy v přírodě a společnosti

Tuto knihu společně napsalo čtrnáct předních českých vědců nejrůznějšího zaměření - Miroslav Bárta, Václav Cílek, Viktor Černý, Jiří Filip, Radan Haluzík, Ivan Horáček, Zdeněk Kratochvíl, Anton Markoš, Petr Meduna, Petr Pokorný, Jiří Sádlo, František Slanina, David Storch a Helena Štorchová. Pod pojem kolaps zahrnují řadu procesů, které mají sice odlišný substrát (lidské společnosti, dějinné éry, přírodní společenstva, myšlenkové systémy...), ale podobnou strukturální povahu a podobné dynamické rysy. Dočteme se například o tom, jak se život obrátil naruby kvůli kyslíku, o kolapsech v českém pravěku, o zániku Egyptské říše, o konci lesního prasete, či o lidových metaforách pádu komunismu. Je to brikoláž nejrůznějších měřítek a úhlů pohledu, které spojuje podivuhodná vnitřní spřízněnost. Podobně je to i s celým naším proměnlivým světem...

Ne každá prudká změna je kolapsem, důležité je, že něco zaniklo, a to něco stálo za řeč. Kolabují velké, důležité a důsažné věci (třeba srdce nebo elektrorozvodná síť) a velmi často abstrakta (civilizace, doprava, ekonomika), zato drobné, nedůstojné věci jako by pro nás nekolabovaly, jejich konec není kolaps, ale často ani zkáza, krach apod. (Zkáza buřta, totiž že mi ho sežral pes... ani na dopravní kolaps dva trabanty a žebřiňák nestačí, aby to byl kolaps, jsou potřeba stovky aut a plno smradu okolo). Kolaps znamená nejčastěji dramatický pád do nicoty. Na druhou stranu, zánik je provázen vždy vznikem něčeho nového - víme od hrobníka a červů, že srdeční kolaps je tvůrčí děj, z nějž pochází mnoho dobrého; každým kolapsem se otevírají nové možnosti, často dalekosáhlé. Na tuto stránku zkusíme nezapomenout.

Pokud ze společného úsilí autorů této knihy vyplývá nějaký obecný závěr, tak především ten, že kolapsy jsou přirozenou vlastností světa, a to očividně na všech úrovních jeho popisu. Zároveň jsou kategorií jaksi chimérickou, představující odvěkou touhu lidstva po naprosté očistné změně, kdy už bude konečně všechno jinak. Nejraději tak, jak si sami přejeme. Abychom znovu použili parafrázi básně J. Seiferta z hlavního titulu naší knihy: Každým kolapsem se něco překrásného končí, něco překrásného se jím zároveň začíná. Kolaps je dvousečná zbraň. Příjemnou cestu za tímto poznáním přejeme upřímně našemu čtenáři.

Obsah:

Předmluva (Petr Pokorný a Miroslav Bárta, editoři)
Úvod: Co je to kolaps? (Jiří Sádlo a David Storch)
Myšlení archaického Řecka mezi kolapsy (Zdeněk Kratochvíl)
Katastrofy v přírodě: statistika, dynamika a teorie (David Storch)
Zpřetrhané vazby všelidské sítě (František Slanina)
Život naruby: Kyslík a evoluce (Anton Markoš)
Jak se zvířátka rozkmotřila a co z toho pošlo (Ivan Horáček)
O smutném konci člověka neandrtálského? (Petr Pokorný, Helena Štorchová a Viktor Černý)
Kolapsy v českém pravěku (Petr Pokorný a Jiří Sádlo)
Klimatický kolaps v severovýchodní Africe jako příčina civilizačních změn (Petr Pokorný)
Kolaps Staré říše, éry stavitelů pyramid? (Miroslav Bárta)
Konec "lesního" prasete (Petr Meduna)
Kolaps nastává výbuchem. Populární metafory pádu komunismu (Radan Haluzík)
Vzhůru zpátky! Kolaps a transformace tradiční kulturní krajiny (Jiří Sádlo)
Optimistická zpráva o průběhu velkého civilizačního kolapsu na okrese Prachatice (Václav Cílek)
Soumračné světy: dvě století studia konce civilizací (Václav Cílek a Jiří Filip)
Příloha: Kolapsy, cyklicita a konec civilizací ve filosofii dějin a přírodních vědách - důležité monografie (Václav Cílek a Jiří Filip)
K fotografii na frontispisu - epilog (Ivan Horáček)
Autoři