Svět posvátných kamenů 2

Knihy » Autoři » V » Vokolek Václav|Knihy » Kategorie » Historické záhady|Knihy » Kategorie » Historie českých zemí|Knihy » Kategorie » Megality|Knihy » Kategorie » Pohanství|Knihy » Kategorie » Posvátná místa|Knihy » Kategorie » Pravěk|Knihy » Nakladatelství » Eminent

Cena:290,-
dostupnost: 1-6 dnů
240 stran, vazba vázaná,
formát: 235x165 mm, vydáno 2006
hodnocení:0, (1 min / 5 max), hlasů:0

České megalitické památky, sluneční stély, dolmeny, posvátné kameny Slovanů, orfická mysteria

Dvoudílná kniha Svět posvátných kamenů je ojedinělým dílem, které nabízí procházku dlouhou celé statisíce let, směřující k pochopení posvátnosti jako důležitého principu lidské existence. Kapitoly prvního dílu byly věnovány megalitickým hrobkám, menhirům, dolmenům a kamenným kruhům. Přiblížily rozsáhlost a bohatost megalitického světa, který zřejmě spojovalo jednotné celoplanetární náboženství. Druhý díl se podrobně zabývá posvátností kamenů v Čechách a na Moravě. Součástí tohoto světa byly i kameny, které považujeme za přírodní útvary, ovšem jenž mohly být objekty neznámých kultů. Stejně jako v mnoha částech světa existují i na našem území vztyčené kamenné stély, menhiry, dolmeny, kamenné řady a kruhy.

V České kotlině však narazíme na mnoha místech i na záhadné kamenné struktury, které geologie vysvětluje příliš mechanicky a málo věrohodně. Můžeme se domnívat, a patrně právem, že právě tato místa, kterých je na planetě celá řada, souvisela s posvátností a nám utajenými kultovními praktikami.

V této knize se poprvé setkáme s doposud nevyjasněným problémem pokřesťanšťování megalitů a s problematikou tak zvaných smírčích křížů. Úctu ke kamenům převzali i Slované a kapitola o této problematice, o významu kamenů ve slovanském pohanství a předložení možných důkazů její existence budou jistým překvapením. Neméně objevná je také interpretace skalních plastik v Liběchově, stejně jako principy posvátnosti kamene přenesené do současného umění.

Obsah

TAJEMNÝ SVĚT MEGALITŮ
Menhiry v Čechách a na Moravě
Klobuky
Skůry
Horoměřice
Kamenný Most
Družec
Jemníky
Vinařice
Kamenná panna u Rakovníka
Zbuzany
Hradišťko
Budeč
Slavětín
Drahomyšl
Libenice
Orasice
Nepříliš známé vztyčené kameny
Posvátné kameny ukryté ve smírčích křížích
Václavy
Smečno
Bratronice
Jablonec
Žihle
Dolmeny
Kamenné řady
Kounov
Ledce
Kolébka megalitické kultury

Slovanské obětní kameny a oltáře
Takzvané přírodní útvary
Jablonec nad Nisou
Žihle
Kynžvart
Od Ormovy hlavy k Čertovým hlavám
Kamenné vzkazy
Symboly zakleté ve skalách
Návrat ke kořenům
Rejstřík
Použitá a doporučená literatura