Teorie morfické rezonance

Knihy » Autoři » S » Sheldrake Rupert|Knihy » Kategorie » Na pomezí vědy|Knihy » Nakladatelství » Elfa

nedostupné
titul je rozebraný
307 stran, vazba vázaná,
210x140 mm, vydáno 2002
hodnocení:3.00, (1 min / 5 max), hlasů:6

Nová věda o životě

Proč tolik přírodních jevů vzdoruje vysvětlením konvenční biologie a fyziky? Proč se například zdá, že naučí-li se laboratorní krysy na jednom místě nalézt cestu bludištěm, krysy kdekoli jinde na světě se pak totéž učí mnohem rychleji? Rupert Sheldrake to vysvětluje procesem zvaným morfická rezonance: tvrdí, že současné formy a chování tvorů jsou ovlivněny jejich formami a chováním v minulosti, a to prostřednictvím přímého kauzálního spojení překonávajícího prostor a čas. Sheldrake zpochybňuje mnohé ze současných vědeckých představ o životě a vědomí, a nově interpretuje přírodní zákonitosti: Příroda má paměť a to, o čem obvykle uvažujeme jako o přírodních zákonech, mohou být spíše zvyky.

První vydání knihy Teorie morfické rezonance vyvolalo veliký rozruch; vzbudilo pobouření konzervativní vědecké komunity a souhlas té neortodoxní. Následovaly živé diskuse v médiích, a výzkumníci navrhli pokusy ověřující Sheldrakeovu hypotézu, včetně experimentů, do nichž se prostřednictvím televizního vysílání zapojily milióny lidí, a jejichž výsledky jsou zaznamenány v tomto doplněném vydání.

Ohlasy na teorii morfické rezonance:

"Ve svých důsledcích stejně dalekosáhlá jako Darwinova evoluční teorie." (Časopis Brain & Mind Bulletin]

"Významný vědecký pohled na povahu biologické a fyzikální skutečnosti." (Časopis New Scientist)

"Originální teoretický příspěvek k paměťovému paradigmatu jsoucna, k němuž míří výsledky evoluce vědy druhé poloviny dvacátého století." (Doc Ing. Miloslav Král, CSc., autor knihy Hlubinná kosmická paměť)