Aramejský Otčenáš

Knihy » Autoři » D » Douglas-Klotz Neil|Knihy » Kategorie » Křesťanská mystika|Knihy » Kategorie » Křesťanství|Knihy » Nakladatelství » DharmaGaia

Cena:160,-
dostupnost: 1-6 dnů
122 stran, vazba vázaná,
formát: 160x110 mm, vydáno 2001
hodnocení:2.86, (1 min / 5 max), hlasů:14

Meditace na Ježíšova slova

Duchovní tradice Blízkého východu poukazují na to, že na každou větu svatých učení je třeba nahlížet alespoň ze tří hledisek: intelektuálního, metaforického a universálního (nebo mystického).

Z prvního zvažujeme vnější, doslovný význam, z druhého zkoumáme, jakým způsobem se nám příběh může stát podobenstvím pro náš život nebo život společnosti.

Z třetího dospíváme k prožití pravdy, na niž zkoumaná věta Písma míří. Tady musíme jít až za slovní pochopení a obsáhnout i bezeslovnou zkušenost, na kterou živá slova mystiků ukazují.

Pro mystika z Blízkého východu, jako byl Ježíš, se tato hlediska navzájem nevylučují. Je proto dobré mít na paměti všechny možné významy posvátných slov modliteb a nechat je na sebe působit.

Podle Fabre d’Oliveta spočívá tragédie moderních překladů bible přes řečtinu, jazyk zcela odlišný od hebrejštiny a aramejštiny Ježíšova původního jazyka, v důsledném okleštění mnoha významových rovin jednotlivých výroků pouze na materiální a zcela konkrétní pojmy.

Na rozdíl od řečtiny nemá aramejština žádnou ostrou dělící čáru mezi prostředkem a účelem, mezi vnitřní kvalitou a vnějším jednáním. Svévolné hranice mezi "rozumem", "tělem" a "duchem" zde vůbec nejsou přítomny.

Nepřirozené vzájemné odloučení Boha, přírody a člověka, neznámé lidem, kteří žili svázáni se zemí, se vplížilo i do našeho jazyka. Ve srovnání s řečtinou a našimi moderními jazyky skýtá aramejština plynoucí a celostní vizi kosmu.

Překlad Otčenáše, Blahoslavení a tří dalších Ježíšových výroků z evangelií z aramejštiny, původního Ježíšova jazyka, pořídil Neil Douglas-Klotz. Originální aramejský text, komentáře a modlitby těla.

"Upozornění pro čtenáře: Tato kniha je sice krátká, obsahuje však zárodek revoluce." (Matthew Fox)
"Pro ty z nás, kteří chtějí sloupnout staletí dualistických, patriarchálních forem a znovu objevit život potvrzující krásu našich křesťanských kořenů, nemůže být nic víc vítanějšího než tento vynikající malý svazek." (Joanna Macy, autorka World as Lover, World as Self)

"Čtení této knihy a vykonávání modliteb těla je spirituální cvičení. Tento malý svazek může změnit celý způsob modlení, a pokud to dovolíme, i náš život." (Creation)

"Aramejský Otčenáš je krátká studie, která však dokáže otevřít dveře nesmírné velikosti. Ačkoli je pootevírá jen trochu, je to dost na to, aby nás pozvala k dalšímu vchodu do skutečného Ježíšova učení." (Sufism)

"Není důvod spokojit se s jediným významem Ježíšových slov. Jejich významová a zvuková bohatost si zaslouží, aby byla vyslovována, ochutnávaná jazykem, tělem i duší. Aby byla vnímána jejich vůně a oceňována jejich jemná chuť a bohatá duchovní výživnost." (New Dimension)
Obsah

Předmluva (Matthew Fox)
Poděkování

Úvod

Otčenáš
Naše zrození v jednotě
Očištění místa, aby Jméno mohlo žít
Tvořivý oheň
Nebe přichází na zem. Všeobecné soucítění
Požehnání zemitosti - další krok
Odpoutání se s každým úderem srdce
Vzpomínka: Zrod nového stvoření a svobody
Oslava kosmické obrody

Blahoslavení

Další výroky

Prameny pro další studium
Poznámka k českému vydání
Rejstřík