Útěky z bezpečí. Dobrodružství duše

Knihy » Autoři » B » Bach Richard|Knihy » Kategorie » Beletrie|Knihy » Nakladatelství » Argo

nedostupné
titul je vyprodaný
198 stran, vazba vázaná
formát: 210x140 mm, vydáno 1997
hodnocení:2.67, (1 min / 5 max), hlasů:3

Kniha Útěky z bezpečí je vlastně novodobým filosofickým traktátem, v němž Bach předkládá své teze. Traktát je po vzoru středověkých disputací napsán formou rozhovou, kdy se v dialogu setkají zajímaví partneři: dospělý autor stojící na prahu šedesátky a on sám jako devítiletý kluk, kterým býval.

Epilog:

Posádka, kterou přijímáme na palubu své vnitřní lodi, to všechno jsou naši navigátoři a důstojníci a kormidelníci a poradci, a zůstávají našimi přáteli na celý život. Potkáváme je v okamžiku, kdy jsme připraveni nebo je potřebujeme nebo jsme zvědaví a chceme se dotknout pravdy, v okamžiku, kdy se odvážíme si představit, že existují, a přivoláme je na pomoc.

Pochybuji, že tohle je naposled, co vidím racka Jonathana, nebo Donalda Shimodu nebo Pye nebo Shepherda, říkal jsem si, přestože nemám ani tušení, co přimíchají do další zkoušky, kterou budu muset projít za půl minuty nebo za celá staletí, a nechci se ptát.

Jistě ale vím, že Dickieho nevidím naposledy. V téhle chvíli se dívá mýma očima a sleduje, jak se jeho minulost a budoucnost blikavě mění ve slova na obrazovce kufříkového počítače.

Malý chlapec, který potřeboval vědět všechno, co jsem se naučil, našel domov. Vězeň, kterého jsem strčil pod zámek, žije nyní na místě s výhledem, vysoko v mé duši, otázky tryskají jako fontána.

Richarde, kdo si myslíš, že jsme?

Kým budeš příště?

Jaké hodnoty vybereš, podle kterých se mají řídit hvězdy, a jaké vypustíš?

Co děláš tady, kapitáne, co bys dělal raději a proč to teď neděláš?

Ukaž mi, jak se učíš o lásce?

Celé ty roky čekáme, že najdeme někoho, kdo nám porozumí, myslel jsem si, někoho, kdo nás přijme takové, jací jsme, někoho s čarovnou mocí, kdo přetaví kámen na sluneční svit, kdo nám přinese štěstí navzdory utrpení, kdo dokáže v noci čelit našim šelmám, kdo nás přemění v duši, kterou jsme se rozhodli být. Zrovna včera jsem takového tajemného. Někoho objevil ve tváři, kterou vídáme v zrcadle: Jsme to my sami ve svých podomácku vyrobených maskách.

Celé ty roky, a konečně se vidíme.

Jen si to představte.