Sumedho Ajahn

Knihy » Autoři » S » Sumedho Ajahn

Luang Por Ajahn Sumedho (*1934) rodným jménem Robert Jackman, je přední zástupce thajské lesní tradice théravádového buddhismu na Západě. (Luang Por znamená, ctihodný otec, Ajahn znamená učitel.)

Narodil se v Seattlu v roce 1934. Po čtyřleté vojenské službě v americké armádě během války na Korejském poloostrově (vykonával funkci zdravotníka) vystudaval kulturu Dálného východu a kulturu Jižní Asie na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Pracoval pro Červený kříž. V letech 1964 až 1966 vyučoval angličtinu jako člen mírových sborů na Borneu.

V roce 1966 se rozhodl stát buddhistickým mnichem, slib složil v květnu 1967 v klášteře Wat Saket Srí na severovýchodě Thajska. V letech 1967-1977 žil v klášteře Wat Nong Pa Pong, v jehož čele stál velký učitel ctihodný Adžán Čá.

V roce 1977 doprovázel svého mistra na cestě do Anglie. Adžán Čá byl potěšen nebývalým zájmem Angličanů o buddhismus a pověřil Sumedha zřízením kláštera. Brzy poté byl založen lesní klášter Cittaviveka v Západním Sussexu. Od založení klátera Amaravati u Hemel Hempstead v Anglii v roce 1984 byl Sumedho jeho představeným. V této roli působil až do roku 2010, kdy odešel do důchodu a vrátil se do Thajska.

Řadit podle||
Zobrazit všechno | Stránky:
Zobrazit všechno | Stránky: