Michaël Salim

Knihy » Autoři » M » Michaël Salim

Edward Salim Michaël (1921-2006) byl britský skladatel symfonické hudby a autor knih o meditaci a duchovním životě. Sám sebe označoval za buddhistu, ještě blíže měl ale k filozofii jógy. Hlásil se také k myšlenkám křesťanských a súfijských mystiků. 

Narodil se v Manchesteru. Většinu dětství prožil v Iráku, který byl v té době pod britskou nadvládou. S rodiči pobýval také v Sýrii, Egyptě a Palestině. Před vypuknutím druhé světové války se vrátil do Anglie, byl povolán do armády a sloužil u vojenského letectva. Teprve tehdy se naučil číst a psát. Kaplan, který ho vzdělával, si všiml jeho mimořádných hudebních vloh. Edward se dokonce naučil komponovat skladby pro orchestr. Po válce studoval na Guildhallské hudební a dramatické škole v Londýně. Všechny kolem sebe překvapoval nadáním, hrát výtečně na housle a brzy byl schopen dirigovat orchestr.

Po roce 1947 začal kariéru sólového houslisty. Po řadě úspěšných koncertních vystoupení se v roce 1950 přestěhoval do Paříže, aby tam pokračoval ve studiu, jeho učitelkou byla slavná dirigentka Nadia Boulangerová. Zdravotní problémy ho však donutily slibnou kariéru ukončit, nemohl hrát na housle, ani dirigovat. Od té doby se věnoval jen komponování hudby.

V roce 1949 prošel náhlou změnou, když poprvé v životě spatřil sochu Buddhy. Fascinovaně se před ní zastavil a dlouho si ji prohlížel. Ihned po návratu domů zaujal stejnou meditační pozici jako socha. Zavřel oči a soustředil se na zvuk, který slyšel v uších a v hlavě. Aniž by tušil, co dělá, praktikoval náda jógu, jógu zvuku. Se stejným zaujetím jako v oblasti hudby se pustil do duchovní praxe. Mnoho času trávil pohroužen v meditacích. Po čtyřech letech, zatímco žil stále v Paříži a po hmotné stránce čelil existenční nejistotě, dosáhl intenzivního vnitřního stavu probuzení, osvícení.

V dalších letech se postupně prosazoval jako skladatel. Složil mnoho orchestrálních skladeb, získal několik cen. Ve druhé polovině 60. let se znovu rozhodl změnit svůj život. Odjel do Indie, aby se tam plně věnoval meditacím a duchovnímu rozvoji. V Indii žil téměř sedm let. Do Francie se vrátil v roce 1974. Stal se učitelem hathajógy. V té době začal psát svou první knihu. Kniha vyšla v Londýně v roce 1983 pod názvem Vnitřní bdělost (The Way of Inner Vigilance). Dalších sedm knih napsal ve francouzštině. Zemřel ve francouzském Nice v roce 2006.