Koreis Vojen

Knihy » Autoři » K » Koreis Vojen

Vojen Korejs Vojen (Voyen) Koreis (*1943) je český spisovatel, překladatel, žurnalista, výtvarník, návrhář a ilustrátor.

Narodil se v Londýně. Otec Dalibor Koreis byl před válkou diplomatem ministerstva zahraničí ČSR, během války se jako důstojník československé armády ve Velké Británii zúčastnil několika bojových operací, v letech 1947-48 byl obchodním atašé v Bělehradu, v roce 1948 byl jmenován generálním konzulem v Berlíně, zemřel v roce 1950.

Po smrti otce žil Vojen s matkou Antonií Koreisovou nejdříve v Praze, pak krátce na Zbraslavi. V roce 1953 se přestěhovali do Rokytnice nad Jizerou.

V letech 1957-1960 studoval na gymnáziu v Jilemnici. V té době začal vystupovat jako zpěvák a konferenciér pro místní taneční orchestr. Základní vojenskou službu absolvoval v letech 1962-1964 ve Vojenském uměleckém souboru v Praze. Po skončení vojenské služby žil s matkou v Karlových Varech, pracoval v divadle jako kulisák, působil také jako herec a zpěvák kabaretní skupiny. V roce 1968 se učil v Praze u profesorky Jeleny Holečkové-Dolanské opernímu zpěvu, měl v úmyslu studovat na AMU, přijat ke studiu však nebyl. V roce 1969 emigroval do Velké Británie.

V prvních letech po odchodu z Československa žil v Londýně, učil se angličtinu, živil se převážně manuální prací. V roce 1971 se oženil s českou emigrantkou Dášou. V roce 1973 odpluli společně do Austrálie, usadili se v Brisbane. Na novém místě vystřídal několik zaměstnání. Byl skladníkem, prodejcem koberců, obchodním cestujícím, tlumočníkem, pracoval v etnické rozhlasové stanici 4EB, kde měl na starosti české vysílání.

Věnuje se výtvarnému umění, divadlu, publikační a vydavatelské činnosti. Napsal několik knih, další knihy přeložil či editoval.

Odkaz: http://www.voyenkoreis.com/

Řadit podle||
Zobrazit všechno | Stránky:
Zobrazit všechno | Stránky: